موسسه حقوقی دهکده جهانی تابان

رئیس کل دادگستری استان آذربایجان غربی: ۷۵ درصد از پرونده‌های معوق مختومه شد

علی اکبر گروسی، رئیس کل دادگستری استان آذربایجان غربی، در اولین جلسه شورای معاونین دادگستری استان آذربایجان غربی که با رعایت کلیه جوانب بهداشتی برگزار شد، گفت: از معاونین و رؤسا و دادستان‌های حوزه‌های قضایی و کلیه همکاران به لحاظ تلاش و کوشش جهادی در سال ۹۸ در مختومه نمودن پرونده‌های معوق که نتایج ارزشمندی به همراه داشت تشکر و قدردانی می‌کنم.

وی افزود: در سال ۹۸ با تلاش و کار جهادی توانستیم ۷۵ درصد از پرونده‌های معوق و مسن سال‌های گذشته در شعب محاکم استان و ۸۴ درصد از پروند‌ه‌های معوق شورا‌های حل اختلاف و ۳۶ درصد از پروند‌ه‌های اجرای احکام را مختومه کنیم که از این نظر دارای رتبه دوم کشوری می‌باشیم که در نوع خود کار بی نظیر و ماندگاری بود. در سال جاری نیز این تلاش جهادی ادامه خواهد داشت تا انشاءا.. دارسی‌ها در استان بروز شود به ویژه دادرسی الکترونیکی باید نهادینه شود تا سرعت لازم در رسیدگی و به حداقل رسیدن اوقات رسیدگی بدست آید و همچنین از اطاله دادرسی جلوگیری شود.

گروسی افزود: در سال ۹۸ استان آذربایجان غربی در سطح کشور در خصوص ایجاد حساب کاربری (ثنا) – ثبت صد درصد پرونده‌های شورای حل اختلاف و اجرای lanpos در شعب اجرای احکام کیفری دارای رتبه اول و از لحاظ استفاده از مجازات‌های جایگزین حبس رتبه سوم و از لحاظ ارسال نامه به کلانتری‌ها و ارتباط مکانیزه با آن‌ها رتبه چهارم، استفاده از اتوماسیون اداری و نامه‌های مکانیزه شبکه ملی عدالت (شبکه دولت) – استعلامات صورت گرفته و نرخ رسیدگی دارای رتبه پنجم و از نظر استفاده از سامانه سمپ دارای رتبه نهم می‌باشد.

رئیس کل دادگستری استان آذربایجان غربی تصریح کرد: در سال ۹۸ میزان ابلاغ الکترونیکی اوراق قضایی در استان به ۹۲ درصد رسید و استان از این حیث رتبه سوم کشوری را با فاصله بسیار اندک با استان‌های ردیف اول و دوم حائز گردید.

گروسی ادامه داد: بیماری کرونا که از اواخر سال ۹۸ در جهان شیوع پیدا کرده است همه معادلات جهانی را به هم ریخته است و در کشور ما هم ویروس کووید ۱۹ تأثیرات زیادی در امور داشته است. امسال سال جهش تولید نامگذاری شده است و در جهت تحقق شعار رهبر معظم انقلاب با تمام توان و قدرت تلاش خواهیم کرد، همانطور که در سال گذشته حمایت قضایی بسیار خوبی از رونق تولید در دادگستری استان به عمل آمد و نتایج خوبی هم حاصل شد.

وی در ادامه ضمن اشاره به جلسه شورای رؤسای کل دادگستری‌ها با رئیس قوه قضاییه بیان داشت: رئیس قوه قضاییه تأکید به مبارزه با فساد و مظاهر آن در جامعه داشت و نیز حفظ کرامت مراجعین دستگاه قضایی و توسعه دادرسی الکترونیک هم مورد تأکید بود که دادگستری استان هم رهنود‌ها و سیاست‌های اعلامی ایشان را با توان و قدرت مضاعف عملیاتی خواهد نمود.

گروسی افزود: توجه به مردم حتی در راهرو‌های ادارات باید مدنظر باشد و لحظه‌ای در انجام امور مردم کوتاهی نکنیم. شیوع کرونا نباید ما را از انجام وظایف مقرر قانونی متوقف کند؛ در این راستا دستورالعمل ۲۲ بندی معاون اول قوه قضائیه دارای اهمیت ویژه‌ای است که ان شاء الله بند‌های این دستورالعمل در کل دستگاه قضایی استان آذربایجان غربی به مرحله اجرا درخواهد آمد.

رئیس کل دادگستری استان آذربایجان غربی ادامه داد: دورکاری و رعایت فاصله اجتماعی می‌تواند در جلوگیری از شیوع کرونا بسیار مهم باشد. اقدامات خوبی درخصوص ورود و خروج مراجعین به دادگستری‌ها انجام شده است و باید با شدت و حدت لازم برای حفظ سلامت همکاران و مراجعه کنندگان این کنترل‌ها در ورودی مجتمع‌ها رعایت شوند تا شرایط سخت کنونی را با سلامت پشت سر بگذاریم.

این مقام قضایی اضافه کرد: درخصوص دستورالعمل معاون قوه قضاییه در مورد دورکاری نیاز است که به صورت مبسوط در صدا و سیما اطلاع رسانی شود تا نیازی به مراجعه حضوری مردم به دادگستری‌ها نباشد. زیرساخت‌های ویدیو کنفرانس در دادگستری استان فراهم است و در روز‌های آتی ارتباط گیری با حوزه‌های قضایی و مردم و اصحاب پرونده توسط ویدیو کنفرانس عملیاتی و اجرایی خواهد شد.

در ادامه این جلسه هر یک از اعضای جلسه به بیان دیدگاه‌ها و نکته نظرات خود پرداختند و نهایتاً جلسه که حدوداً ۳ ساعت به طول انجامید با تصویب مصوباتی به کار خود خاتمه داد.