موسسه حقوقی دهکده جهانی تابان

شعبه صلحی امام زادگان عینعلی و زینعلی افتتاح شد

سردار سرلشکر صفوی رئیس هیأت امنای استان امامزادگان عینعلی و زینعلی در مراسم گشایش شعبه صلحی در این بقعه متبرکه ضمن تبریک به مناسبت ایام ماه مبارک رمضان، تأسیس شورا‌های حل اختلاف را منشأ خیر و برکت برای حل مشکلات مردم عنوان کرد.

وی ضمن تقدیر از زحمات رییس قوه قضاییه گفت: انصافاً از زمان مسئولیت آیت الله رییسی کار مردم روان شده و بدلیل روحیه مردمی که در وی وجود دارد، قوه قضاییه در حال تحول است.

سرلشکر صفوی در ادامه افزود: شورا‌های حل اختلاف کارکرد بزرگی برای حل و فصل مشکلات دارد و تأسیس این شعبه در جوار امام زادگان عینعلی و زینعلی (ع) می‌تواند در حل مشکلات جمعیت بیش از یک میلیون نفری پیرامونی تأثیرگذار باشد.

وی افزود: امیدواریم با زحمات اعضای شورای حل اختلاف در این شعبه مشکلات مردم حل شود.

در ادامه مهدوی، معاون قضایی دادگستری و رییس شورا‌های حل اختلاف استان تهران، نیز گفت: در راستای بخشنامه رییس قوه قضاییه مبنی بر ایجاد شعب صلحی در بقاع متبرکه اولین شعبه در این منطقه افتتاح شد.

وی اظهار کرد: شورا‌های حل اختلاف دارای نهاد مردمی است و ما همواره بر این باوریم که رونق شورا‌ها بدلیل مردمی بودن این نهاد است.

رییس شورا‌های حل اختلاف استان تهران در ادامه افزود: نزدیک ۴ هزار نفر دبیر و اعضای شورا در ۵۹ مجتمع استان تهران مشغول به خدمت هستند.

مهدوی با بیان اینکه فلسفه شورا‌های حل اختلاف بر مبنای صلح و سازش است، اضافه کرد: در راستای ایجاد کاهش جمعیت زندانیان و ایجاد صلح و سازش، تفاهم نامه‌ای بین سازمان زندان‌ها و شورا‌های حل اختلاف کشور منعقد شد که اکنون در تمامی زندان‌ها و دادسرا‌ها شعب ویژه صلح و سازش وجود دارد.

وی اضافه کرد: آمار سازشی در استان تهران در چند ماه گذشته کمتر از ۱۰ درصد بود، اما در حال حاضر این آمار در ۲۴ شعبه در ۱۹ ناحیه تهران به رقمی معادل ۳۵ درصد رسیده است و در برخی شعب در دادسرا‌ها این رقم به طور میانگین ۶۰ درصد است.

وی افزود: در زندان شهرری ۵۹ فقره پرونده و یک پرونده قتل به صلح و سازش منجر شده است که اعضای شورا در شعب صلحی این زندان مورد تقدیر قرار گرفتند. همچنین در یکی از دادسرا‌ها پرونده اختلاف مالی دو شرکت به ارزش ۶ میلیارد و ۲۰۰میلیون تومان با همت اعضای شورا به صلح و سازش مختومه شده است.

گفتنی است؛ در پایان این مراسم احکام رییس و اعضای شعبه صلحی امام زادگان عینعلی و زینعلی از سوی حجت الاسلام و المسلمین مظفری رییس امور مرکز شورا‌های حل اختلاف کشور به آنان اعطا شد.