موسسه حقوقی دهکده جهانی تابان

عدم نیاز به مراجعه حضوری مردم در محاکم با فراهم شدن بسترهای دادرسی الکترونیکی

علی اکبر گروسی در جلسه شورای قضایی و برنامه ریزی دادگستری استان آذربایجان غربی که با رعایت جوانب بهداشتی برگزار شد، گفت: سال گذشته را با توفیقات خوبی به پایان رساندیم، هر چند که بسیاری از امور در پایان سال تحت تأثیر ویروس کرونا قرار گرفت، اما تلاش‌های جهادی دستگاه قضایی استان آذربایجان غربی که موفق شد ۷۵ درصد از پرونده‌های معوق و مسن را مختومه نماید، حاکی از رضایتمندی اکثریت مردم بود.

وی ادامه داد: در سال جدید برنامه‌های زیادی وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد و عملی شود. آنچه که از همه مهمتر است نظم در کارها است و نباید تحت تأثیر ویروس کرونا خدمت رسانی تعطیل شود و در کار‌ها بی نظمی ایجاد شود. باید برابر پروتکل‌های بهداشتی و رعایت فاصله اجتماعی و همچنین دورکاری خدمات خود را ادامه دهیم.

رییس کل دادگستری استان آذربایجان غربی افزود: باید خدمات سیستمی را در دستگاه قضایی ترویج دهیم و این امر را به مردم و مراجعان هم آموزش دهیم تا بتوانیم از ظرفیت‌های الکترونیکی استفاده کنیم، چرا که بستر‌های لازم برای دادرسی‌ها و رسیدگی‌های الکترونیکی فراهم است و نیاز به حضور مردم در محاکم ضروری نیست و می‌توانند با ارائه لایحه و یا از طریق سامانه‌های الکترونیکی پرونده‌های خود را پیگیری کنند.

وی با اشاره به نامگذاری سال ۹۹ به جهش تولید بیان کرد: دستگاه قضایی استان آذربایجان غربی در راستای تحقق فرموده مقام معظم رهبری برنامه ریزی نموده و از تولید داخلی و ارتقاء آن در همه ابعاد حمایت می‌کند؛ همانگونه که در سال ۹۸ با مداخله دستگاه قضایی موفق شدیم ۱۱ واحد تولیدی مشکل دار را به چرخه تولید بازگردانیم، امسال هم این روند با شدت بیشتری ادامه خواهد داشت.

در ادامه جلسه هر یک از اعضای شورای قضایی استان آذربایجان غربی به گزارش عملکرد سال ۹۸ و برنامه‌ریزی‌های خود در سال ۹۹ پرداخته و نکات و پیشنهادات خود را بیان و جلسه با تصویب مصوباتی پس از حدود ۳ ساعت به کار خود پایان داد.