موسسه حقوقی دهکده جهانی تابان

کاهش ۸۰ درصدی دعاوی خانواده در حوزه قضایی شیراز

حجت الاسلام و المسلمین سید کاظم موسوی، رئیس کل دادگستری استان فارس، با بیان اینکه در خانه ماندن اعضای خانواده‌ها سبب افزایش محبت، مودت و دوستی خانواده‌ها در این ایام شده است، گفت: انسجام میان اعضای خانواده‌ها باعث شده شاهد کاهش دعاوی مهریه، دعاوی نفقه، طلاق توافقی، طلاق عسر و حرجی و سایر دعاوی مرتبط با مسائل خانواده باشیم.

رئیس کل دادگستری فارس با تأکید بر اینکه در همین مدت علاوه بر کاهش ۸۰ درصدی ورودی پرونده قضایی در محاکم خانواده شیراز در مقایسه با ماه‌های پایانی سال گذشته، شاهد کاهش ۴۱ درصدی پرونده‌های کیفری و حقوقی نیز بوده ایم، موضوع کودک آزاری را مبتلا به جوامع غربی دانست و گفت: در استان پهناور فارس از ماه‌های پایانی سال گذشته تا کنون حتی یک مورد کودک آزاری از سوی مسئولان حوزه‌های قضایی استان فارس گزارش نشده است.

وی تصریح کرد: این امر حاصل مودت و دوستی ایجاد شده در میان خانواده‌ها و عمل به آموزه‌های دینی و توصیه‌های اخلاقی و پیروی از سیره ائمه اطهار (ع) است.

حجت الاسلام و المسلمین موسوی در ادامه با بیان اینکه برخی در تلاشند تا با ارائه آمار‌های غیرواقعی فضای جامعه را به نحو دیگری تحلیل نمایند، گفت: آنچه بنا به شواهد آماری مشخص است میزان طرح دعاوی با موضوعات خانوادگی کاهش چشمگیری داشته است.

وی اظهار امیدواری کرد با ادامه رویکرد خانواده‌ها در راستای انسجام نظام خانواده‌ها و عمل به توصیه‌ها و تأکیدات دین اسلام و تقویت مسائل فرهنگی و اعتقادی، روند کاهشی تشکیل پرونده‌های خانواده تا پایان سال ادامه یابد.